BEKA GRUP: Home FAYDALI BİLGİLER YERDEN ISITMA MALZEMELERİ

YERDEN ISITMA MALZEMELERİ

e-Posta Yazdır PDF

 

Yerden Isıtma Boruları

Oksijen Bariyerli Borular
Sipiral Boru Mavi-Kırmızı
Kendinden Sipiralli Boru 16 + 24

Oksijen Bariyerli Borular
Pex ( B) Boru
Sipiral Boru Mavi-Kırmızı
Kendinden Sipiralli Boru 16 + 24

Yerden Isıtma Tesisatı Montaj Malzemeleri
Kollektör Dolabı
Yerden Isıtma Kollektörü
Kollektör Kelepçesi
Köşe Düzeltici
Kollektör Dolabı
Yerden Isıtma Kollektörü
Kollektör Kelepçesi
Köşe Düzeltici
1,4 Purjör
Baglantı Çubugu
Boru Tapası
Dişi Rekorlu Mini Küresel Vana
1,4 Purjör
Baglantı Çubugu
Boru Tapası
Dişi Rekorlu Mini Küresel Vana
Kılçıklı Kelepçe
Kollektör Vanası
Yerden Isıtma Borusu Dişi Rekoru
Yerden Isıtma Borusu Ekleme Rekoru
Kılçıklı Kelepçe
Kollektör Vanası
Yerden Isıtma Borusu Dişi Rekoru
Yerden Isıtma Borusu Ekleme Rekoru
Yerden Isıtma Borusu Erkek Rekoru
Yerden Isıtma Klipsleri
Yerden Isıtma Kombine Vanası
Yerden Isıtma Borusu Erkek Rekoru
Yerden Isıtma Klipsleri
Yerden Isıtma Kombine Vanası

EV - OFİS ZEMİN ISITMA

BEKA GRUP Müh.Karbonik Isıtma Filmleri kapalı , su almayan , tek noktadan ağır darbe almayan , yapıştırma üst kaplamasız bütün alanlarda kullanılabilir.
BEKA GRUP Müh.Karbonik Isıtma Filmleri kapalı , su almayan , tek noktadan ağır darbe almayan , yapıştırma üst kaplamasız bütün alanlarda kullanılabilir.
Karbonik ısıtma filmlerimiz ile ılık bir zemin ve zeminden yükselen tatlı bir sıcaklıkla ısıtma sağlanır.
Özellikle çocuk odaları , oturma odalarında ılık zemin ile gerekli konforun yaratılması sağlanır.
Karbon filmlerimiz 220 Volt elektrik ile termostat kontrollü olarak kullanılmalıdır.
Termostatlarımız 16 A yüke kadar çalışabilir.
Termostatlarımız çift sensörlüdür , hem zemin hemde oda termostatlıdır.
Karbon filmlerimiz tam ısıtma yanında istenirse bölge bölge ılık zemin amaçlıda kullanılabilir.
Isıtma filmlerimiz oda ısı kaybına göre hesaplanmalıdır. Her bölgenin ihtiyacı farklıdır. Genellikle mahalin % 50-%80.i arası ısıtma için yeterli olmaktadır.
karbonik ısıtıcı filmlerimiz termostat kontrollu olarak çalışır. Termostatlarımız çift sensörlüdür.
Karbonik ısıtma filmleri duvara montajlı termostatdan kontrol edilir.
Termostatlarımız analog , dijital ve programlı dijital olmak üzere üç ayrı modeldedir.
Duvara monte edilen termostatlarımızdan döşeme altına kadar sensör montajı yapılır ve bu şekilde taban sıcaklığı sınırlandırılır.
Özellikle bebek odaları , çocuk odalarında zeminden ısıtmanın önemi büyüktür. Bütün canlılar gibi insanlarda ayaklarından üşür . Ayağın 26-27 C ye basması çoğu zaman ısınma hissinin doğması için yeterlidir.
Anaokulları için büyük konfor sağlar . Terliksiz olarak çocuklar oyun oynayıp içerde üşümeden gezebilirler .
Ortamda herhangi bir ısıtıcı görünmediğinden çocuklar için tehlike yaratacak cisimler olmayacaktır. ( Radyatör vb gibi )
Karbon ısıtma filmlerimiz su almayan kapalı balkonlarda da kullanılır.
Kapalı balkonlarda da ısıtma filmlerin gücü bulunduğu bölgeye göre seçilir. Isıtma filmleri termostat kontrollü olarak kullanılır.
Karbon ısıtma filmlerimiz parke döşeme işlemi öncesi yada duvardan duvara halı yada PVC döşeme altında kullanılır.
Karbon ısıtma filmlerimiz çıplak korunmasız olarak kullanılmaz.
Karbon filmlerin elektrik tüketimi termostatsız 180 Watt / mt.dir. ( 80 cm.lik film )
Zemin ve oda sensörlü termostatımız sayesinde toplam tüketim diğer elektrikli ısıtıcılara nazaran çok düşüktür.
Karbonik ısıtma filmlerimiz ile uyguladığımız alanlarda duvardaki termostattan başka bir parça göremezsiniz.
Bütün zemin ısıtıcı olarak kullanılır . ( ılık zemin amaçlı ise ısıtıcı film sadece gezinme bölgelerine döşenir.
Tam ısıtma amaçlı uygulama için uzman ısı mühendislerimiz gerekli çözüm şeklini size sunacaktır.
Isıtma filmlerimizin döşenmesinden önce gerekli elektrik gücünün sağlandığı ve uygun olduğu bina elektrikçisi tarafından taahhüt edilmelidir.
Karbonik ısıtma filmlerimizin montajı olabildiğince kolaydır.
Parke döşeme işlemi öncesi , duvardan duvara halı altına yada duvardan duvara PVC altına döşenir.
Karbonik ısıtma filmlerimiz yapıştırma türü malzemelerin altına uygulanmaz.
Karbon ısıtma filmi hangi şarlarda kullanılır ? Hangi şartlar ve durumlarda kullanılamaz yada uygulanması önerilmez ?
Karbon ısıtma filmleri kesinlikle ıslak hacimlerde kullanılmaz. Çünkü ısıtıcı filmlerin sonunda kablo ile lehim yapılmaktadır. Her ne kadar elektriksel yalıtım yapılmış olsa bile buralardan sorun oluşabilir. Olabildiğince ve mecbur kalınmadıkça ıslak yerlerde kullanılmasını tavsiye etmiyoruz. Çok iyi yalıtım yaparak yada elektriksel koruma ile uygulama yapabilirsiniz.Islak hacimlerde uygulama yapmamakta ve önermemekteyiz.Islak hacimler için uygun olan ürünümüz kablolu ısıtmadır.

karbonik filmle ısıtmada kullanılan termostatlar , RODELA zemin ısıtma termostatları , yerden ısıtma termostatı , yer ve oda sensörlü termostatlar
Karbon zemin ısıtma filmleri tek bir model , kapasite yada güçte olmayıp birçok modele sahiptir. Kullanım yerlerine göre aşağıda ürünleri tanıtmaya çalışacağız. Burada yazılı yerler haricinde birçok alandada kullanıma sahiptir. Çözüm istenen yerlere göre karbonik ısıtma film önerilir.Bu konuda satış bölümünden yada teknik personelden yardım alabilirsiniz.En ucuz filmler PE .den mamül şeffaf ısıtma filmleri olup genellikle ısıtma güçleri 110 Watt/m2 ile 240 watt/m2 arasında değişir.% 100 karbonlu 7 katmanlı zemin ısıtma filmlerimiz birçok alanda kullanılır. Güçlü diye tabir ettiğimiz bu ısıtma filmlerimiz 110 Watt ile 1100 Watt arasında değişir.
Parke altı ısıtma , parke ısıtma . Eğer iyi bir genleşme payı bırakılmaz ise ısınmadan dolayı parkelerde genleşme sesi oluşur. Buda rahatsızlık verebilir.Isınma ve soğuma esnasında yerden ısıtmaya uygun olmayan parkelerde bu sesler oluşabilir.Uygulama yapılacak parkelerin yerden ısıtmaya uygun olması ve ısıya dayanıklılık sertifikası olmalıdır.
Parke Altı Karbon Film Döşemede Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?
Karbon filmle parke altı ısıtma pratik bir uygulama olmasına rağmen dikkat edilecek önemli noktalar vardır.En uygun parke türü geçme olarak monte edilen parkelerdir. Eğer yapıştırma yapılacaksa bu durumda ısıtıcı film üzerine 2-3-4 mm kalınlığında kontrplak türü bir malzeme ile kapatılıp üzerine yapıştırma parke uygulanır. Film üzerine direkt parke yapıştırılmaz.

Eğer iyi bir genleşme payı bırakılmaz ise ısınmadan dolayı parkelerde genleşme sesi oluşur. Buda rahatsızlık verebilir.Isınma ve soğuma esnasında yerden ısıtmaya uygun olmayan parkelerde bu sesler oluşabilir.Uygulama yapılacak parkelerin yerden ısıtmaya uygun olması ve ısıya dayanıklılık sertifikası olmalıdır.
Taş cinsi seramik cinsi malzeme altında karbon film uygulamak çok zorlu bir işlemdir. Maliyetler iki katına çıkmaktadır.Bu tür yerlerde kablolu ısıtma sistemimizi önermekteyiz.

KARBON ISITICI FİLMLER VE UYGULAMA YERLERİ
Karbon zemin ısıtma filmleri tek bir model , kapasite yada güçte olmayıp birçok modele sahiptir. Kullanım yerlerine göre aşağıda ürünleri tanıtmaya çalışacağız. Burada yazılı yerler haricinde birçok alandada kullanıma sahiptir. Çözüm istenen yerlere göre karbonik ısıtma film önerilir.Bu konuda satış bölümünden yada teknik personelden yardım alabilirsiniz.En ucuz filmler PE .den mamül şeffaf ısıtma filmleri olup genellikle ısıtma güçleri 110 Watt/m2 ile 240 watt/m2 arasında değişir.% 100 karbonlu 7 katmanlı zemin ısıtma filmlerimiz birçok alanda kullanılır. Güçlü diye tabir ettiğimiz bu ısıtma filmlerimiz 110 Watt ile 1000 Watt arasında değişir.

Cami Halı altı ısıtma
Cami cemaat ısıtmada emsalsiz tek çözümdür. Karbon filmler ile cami yerine cemaati ısıtırız , çünkü caminin tamamını ısıtmak nerdeyse imkansızdır , mümkün olsa bile işletme maliyetleri cemaatin karşılayamacağı oranlara çıkar.
Diğer ısıtma sistemleri ile özellikle radyatör ve klima ile cemaat yerine kubbe ısıtılır , çünkü ısınan hava yükselir.
Bütün ısıtma sistemlerinde dah az enerji harcamanın tek yolu ısı yalıtımıdır. Aynı kural camiler içinde geçerlidir. Cami halı altı ısıtmada halı ve ısıtma sisteminin altına iyi bir yalıtım yapılmalıdır.
Bütün cami ısıtma sistemlerinde enerjinin verimli olarak kullanılabilmesi ve cemaatin ödeyeceği enerji bedelinin düşürülmesi için iyi bir yalıtım kullanır. Cami ısıtma sistemlerimizde aluminyum giydirilmiş PE yalıtım kullanmaktayız.
Cami halı altı sıcaklığı 35-40 C arasındadır ve bu sıcaklık cemaatin ibadetini konforlu bir ortamda yapmasını sağlar. Camilerde amacımız camiyi ısıtmak değildir. Cemaatin ısıtılması yeterlidir.
Cami halı altı sıcaklığı 35-40 C arasındadır ve bu sıcaklık cemaatin ibadetini konforlu bir ortamda yapmasını sağlar. Camilerde amacımız camiyi ısıtmak değildir. Cemaatin ısıtılması yeterlidir.

Cafe-bar-restaurant ısıtma
Cafe - bar ve restaurantlar geniş ve çoğunlukla hava sirkulasyonun fazla olduğu mekanlardır. Bu tür yerler,in ısıtılmasında karbon filmlerimiz ideal çözümdür.Çok daha az enerji ile çok daha fazla konfor elde etmekteyiz. Sistem zone kontrollu olarak çalıştığından müşterilerin artmasıyla sistem bölge bölge devreye alınabilir
Cafe - bar- restaurantlara karbon filmli ısıtma uygulanması için parke yada en üst döşemenin yapılmamış olması yada mevcut döşeme varsa kaldırılıp sistemden sonra tekrar döşenmesi gereklidir. Firma olarak döşeme malzemesinin kaldırılması yada tekrar döşenmesi işlemlerini biz yapmıyoruz.
Cafe , bar , restaurantlarda kullandığımız termostatlar hem ortam sıcaklığını hemde döşeme sıcaklığını ölçer ve ayarladığınız değerlere kadar ısınan ortamda ısıtma durdurulur.

Sistem son derece sağlıklıdır. Döşeme üst sıcaklığı 27-28 C.dir ve bu sıcaklık ısınma hissinin oluştuğu sıcaklıktır. Ortam serin bile olsa üşümezsiniz ve çok büyük oranda enerji tasarrufu sağlarsınız. Döşeme sıcaklığının ılık dediğimiz 28 C.de olması durumunda yaşanılan bölge 22-23 C olur ve bu sıcaklık insanın en dingin olduğu sıcaklıktır.Döşeme sıcaklığının 27-28 C olması uluslararası bir standartdır.

cafe bar restaurant ısıtma
Ofis - Anaokulu Isıtma
Ofisler için ideal bir ısıtma sistemidir. Döşeme malzemesinden önce karbon filmler döşenir. Her mahalin ayrı termostatı bulunur. Parke yada pvc yer döşemesi altına filmler çok kısa sürede monte edilir.
Bütün ısıtma sistemlerinden daha konforlu ve işletilmesi kolaydır. Bütün canlılarda olduğu gibi insanında ayağının ısıtılması konforlu ısınma hisini artırdığından daha düşük ortam sıcaklıklarında bile daha fazla konfor sağlar.
Sistem son derece sağlıklıdır. Döşeme üst sıcaklığı 27-28 C.dir ve bu sıcaklık ısınma hissinin oluştuğu sıcaklıktır. Ortam serin bile olsa üşümezsiniz ve çok büyük oranda enerji tasarrufu sağlarsınız.
Ofisler için ideal bir ısıtma sistemidir. Döşeme malzemesinden önce karbon filmler döşenir. Her mahalin ayrı termostatı bulunur. Parke yada pvc yer döşemesi altına filmler çok kısa sürede monte edilir.

Ev Isıtma
Karbon ısıtma filmleri evlerde çok kolay şekilde kurulur . Parke döşenmeden önce sistem yapılmalıdır. Eğer parke döşenmiş bir ev ise parkelerin kaldırılması gereklidir.
Karbon ısıtma filmleri parke altına , halı altına yada pvc altına döşenir. Parça halı altına uygulanması durumunda tehlikelidir. Bağlantıların açılması olasılığı olduğundan parça halı altında tavsiye etmiyoruz ve firma olarak uygulama yapmıyoruz.
Sistem son derece sağlıklıdır. Döşeme üst sıcaklığı 27-28 C.dir ve bu sıcaklık ısınma hissinin oluştuğu sıcaklıktır. Ortam serin bile olsa üşümezsiniz ve çok büyük oranda enerji tasarrufu sağlarsınız. Döşeme sıcalığının ılık dediğimiz 28 C.de olması durumunda yaşadığımız bölge 22-23 C olur ve bu sıcaklık insanın en dingin olduğu sıcaklıktır.
karbon filmle ev ısıtma , karbonik film , parke ısıtma , ılık zemin , ayak ısıtma

Ayna Isıtma ve Ayna Buğu Önleme
Karbon ısıtma filmlerinin diğer bir kullanım yeri ayna buğu önlemedir. Karbon ısıtıcı filmlerin kalınlığı 1 mm.den daha azdır. Isıtma filmleri direkt olarak ayna arkasına yapıştırılarak kullanılır. Ayna ısıtma filmlerimiz 220 Volt ile çalışır ve m2 .de uygulanan güç 300 Watt.dır.
Isıtıcı filmler banyo lambasına direkt bağlanabileceği gibi istenirse uzak sensörlü termostat aracılığı ilede sıcaklığı kontrol edilir.
Ayna ısıtma filmlerinin enleri 33 cm , 50 cm , 66 cm , 100 cm. dir. Bu ölçülerde toplam boylar 100 mt.dir. İstenen ölçüye en yakın ürün hazırlanarak gönderilir.
Ayna Buğu Önleme Kullanım yerleri : Oteller , wc ve banyo aynalar
ayna buğu önleme , ayna ısıtma

Kapalı Balkon ısıtma - Kış Bahçesi Isıtma
Balkon ve kış bahçesi ısıtılmasında karbonik ısıtıcı filmlerimiz ideal çözümdür. Parke , pvc yada halı altına direkt uygulanır. Isıtma sistemi yer ve oda sensörlü termostat aracılığı ile kumanda edilir.
Isıtma sistemi her balkon için bağımsız olup kullanılacağı zaman açılır ve böylece gereksiz enerji harcamasının önüne geçilmiş olunur.
Kullanılan ısıtıcı filmlerimiz 50 cm , 80 cm yada 100 cm enindedir. Balkonunuzun özelliğine göre seçim yapılır.
Balkon ısıtmada fiyatlandırma nasıl yapılır ? Balkonun en ve boy ölçüsünü bize bildirdiğinizde bir kaç dakikada kurulum dahil fiyatını öğrenebilirsiniz.
Montajı kendiniz yapmak isterseniz sadece malzeme tutarını ve montaj şeklini teknisyenlerimizden öğrenebilirsiniz.
Sistem son derece sağlıklıdır. Döşeme üst sıcaklığı 27-28 C.dir ve bu sıcaklık ısınma hissinin oluştuğu sıcaklıktır. Ortam serin bile olsa üşümezsiniz ve çok büyük oranda enerji tasarrufu sağlarsınız. Döşeme sıcalığının ılık dediğimiz 28 C.de olması durumunda yaşadığımız bölge 22-23 C olur ve bu sıcaklık insanın en dingin olduğu sıcaklıktır.
kapalı balkon ısıtma , kış bahçesi ısıtma
Sebze Kurutma Tabla şeklinde sebze kurutmada ideal bir çözümdür. Kurutulacak sebzenin özelliğine göre 450 watt yada 1100 wattlık filmler kullanılır. Sistem tam otomatik termostatla kumanda edilir.

Tabla Türü

Sebze Serası Isıtma
Tabla türü sebze yetiştiren küçük ölçekli seraların ısıtılması için çok uygun bir yöntemdir. Seradaki her tablanın altına karbon filmler istenen boyutda serilir ve üzerine koruyucu malzeme serilir. Bir termostat vasıtası ile sistem kumanda edilir. Her tablaya film serilmelidir. Filmlerimizi enleri 33 cm , 50 cm , 80 cm ve 100 cm.dir. Ürünlerinizin yetişme süresi çok kısalacak ve çok sağlıklı ürünler elde edeceksiniz.
Ayrıca tohumların belirli bir sıcaklıkta kurutulması için kullanılır . Sistemin her noktası aynı sıcaklıktadır ve çok kontrolludur.
tabla türü sebze sera ısıtma

Yat Yerden Isıtması
Yerden ısıtma sistemi binalar yanında yatlarda da kullanılmaktadır.
Yatın AutoCAD çizimini bize yolladığınızda maliyet hesabını kısa sürede yaparak sizlere teklif olarak sunuyoruz.
Yanda fotoğrafı görülen bir krala ait yatın ( 380 m2 - 4 kat ) yerden ısıtması firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.
yat yerden ısıtması

KARBON ISITMA FİLMİ KULLANIM YERLERİ
Karbon film : Cami Halı Altı ısıtılmasında , cafe - bar gibi mekanların parke altı ısıtılmasında , evlerde parke ve halı altı ısıtmasında , spor salonu döşeme altı ısıtılmasında , mescid halı altı ısıtılmasında , bekçi kulubesi döşeme altı ısıtılmasında , kış bahçesi ısıtılması ve ahşap içerisine preslenerek ayak sobası olarak kullanılabilir.
Elektrikli veya sulu yerden ısıtma sistemi inşaat aşamasındaki yerlerde uygulanırken, Infrared film yerden ısıtma sistemi kullanılan(OTURULAN) evlerde (apartman dairelerinde) villalarda, konutlarda, hastanelerde, otellerde, endüstriyel fırınlarda, tarım ürünlerini kurutmada, arı kovanlarında, kapalı balkon ısıtılmasında , kış bahçesi ısıtılmasında , amatör seralarda yatak ısıtmada , fide yetiştirmede yatak ısıtılmasında ,camilerde halı altı ısıtmada , köpek çiftliklerinde, seralarda ,iş yerlerinde,ana okullarında, spor salonlarında kolaylıkla uygulanır.

Özellikle camilerde halı altı ısıtma sistem uygulamasında emsalsiz çözümler sunmaktayız. Halı altı uygulaması yapılabildiği gibi , parke altındada kontrollu termostatlar vasıtası ile mükemmel çözümler sunmaktadır. Termostatlar muhakkak suretle yer sensörlü olmak zorundadır, taban döşemesinin sıcaklığı kontrol altında olmalıdır. Bunun için firmamız 3600 watt sıva altı ve 4 kw sıva üstü termostatlar vasıtası ile uygulama yapmaktadır. Kullanılan filmler 100 watt - 170 watt - 230 watt / m2 şeklindedir, seçim şekli kullanım şekliyle birebir doğru orantılıdır. Ilık zemin için 100 watt , tam ısıtma için 170 veya 230 watt / m2 filmler tercih edilir. Karbon film ile ısıtmada binanın elektrik besleme sistemi çok önemli olmaktadır. Toplam güc hesaplandıkdan sonra bina gücü kontrol edilmelidir. Bütün bu hesaplamalar için firmamızdan yardım alabilirsiniz.En doğru fiyatlandırma ve hesaplamalar için evin yada işyerinin ölçülü bir çizimini bize ulaştırınız. Özellikle evlerde elektrik besleme sisteminin yetersizliği nedeniyle çocuk odalarında ve oturulan odada kullanımı çok uygun olmaktadır.

CALEO ısıtıcı FİLM
Caleo ısıtma filmlerimiz 5 katmandan oluşmaktadır. Filmin ortasında nano teknoloji ısıtma partikülleri bulunmaktadır. 5 yıl garantilidir. Güney Kore'den ithal edilmektedir. 80 cm enindedir. 80 cm*100 cm boyutundaki filmin gücü 180 Watt.dır. Yani 1 mt.de 0,82 Amper akım çekmektedir. Ortalama yüzey sıcaklığı 45 C 'ye ulaşmaktadır. Eğer tamamen kapalı ısı dağılamayan bir ortam yaratılırsa filmlerde kavrulma meydana gelebilir. Montaj ve kullanımda bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Piyasadaki diğer ürünlerden farkı filmin içinde rezistans ısıtma teli,ısıtma kablosu olmamasıdır. Görünmeyen UZAK KIZIL ÖTESİ ışınlarla çalışmaktadır. Filmler her noktasından aynı anda aynı sıcaklığı vermektedir. Filmin kesilip koparılmasında bile , ( kenar besleme bakırlarının koparılmaması durumunda) çalışmaya devam etmektedir.Yerden ısıtma filmleri 50 cm , 75 cm , 80 cm , 100 cm ve katları şeklinde ithal edilmektedir. Filmlerin boyları 100 mt.dir. Boydan istediğimiz ölçüde kesim yapabilmekteyiz.
ONDOLIA FİLM ISITMA
Ondolia ısıtıcı filmlerimiz 7 katmandan oluşmaktadır. 10 YIL GARANTİLİDİR. 33 CM , 50 CM , 66 CM , 100 CM enindedir. Güç olarak m2.de 110 Watt ile 450 Watt arasında güç seçenekleri vardır. 24 Volt DC , 110 V AC , 220 V AC seçenekleri mevcutdur.Yüksek kalitesi nedeniyle diğer ısıtıcı filmlerden daha yüksek kurulum bedeli oluşmaktadır. Ondolia filmlerimizdeki karbon zerrecikleri tüm yüzeye dağılmış durumdadır. Isıtıcı filmlerimizin tamamı ısınmaktadır. Arada çizgisel boşluklar bulunmamaktadır.

KARBON ISITICI FİLM İLE ISITMADA KULLANILAN MALZEMELER

ISITMA FİLMİ
Filmin Gücü : 230-240 Watt/m2 Karbonik Isıtıcı
Filmin Kalınlığı : 1 mm.den ince
Filmlerin eni : 80 cm ve 100 cm
Kullanım yerleri: Ev ısıtılması , ofis ısıtılması , anaokulu ısıtılması , kapalı balkon ısıtması , kış bahçesi ısıtılması , cami halı ısıtması , mescid ısıtılması , cem evi ısıtılması , spor salonu ısıtılması , bekçi kulubesi ısıtılması , kış bahçesi ısıtılması
Garanti Süresi : Isıtıcı filmler 5 Yıl garantilidir.
Uygulama Şekli : Halı , geçme parke yada PVC döşeme altına uygulanır. Uygulama öncesi filmin altına aluminyum folyolu yalıtım yapılmalıdır.
Kontrol : Uzak sensörlü yer termostatı yada yer ve ortam sensörlü termostat
güçlü ısıtma filmi
Filmlerin Gücü : 300 Watt/ m2 , 450 Watt/m2 , 600 Watt/ m2 , 1000 Watt/m2
Filmin Kalınlığı : 1 mm.den ince
Filmlerin eni : 33 cm, 50 cm , 66 cm ve 100 cm
Kullanım Yerleri : Ayna ısıtma , ayna buğu önleme , radyatör imalatı , sebze kurutma , ayak sobası imalatı , halı soba imalatı , sıcak minder imalatı , tabla türü çiçek , sebze üretimlerinde bitki alt ısıtma , ısı ihtiyacının fazla olduğu mekanların ısıtılmasında . Filmler yerde yada duvardada kullanılabilir. Filmler ısı geçirgenliği olan bir malzemeyle korumaya alınmalıdır.
Kontrol : Uzak sensörlü yer termostatı yada yer ve ortam sensörlü termostat
zemin ısıtma termostatları , yerden ısıtma termostatları , karbon film termostat , yer ve duvar sensörlü termostat
sıva üstü termostat , oda termostatı
Kumanda Termostatları :

Isıtıcı filmlerin yeterli sıcaklığa gelmesi durumunda kapatılmasını sağlayan , ortamın soğuması durumunda tekrar çalıştırılmasını sağlayan termostatlarımız sıva altı ve sıva üstü olmak üzere iki ana tiptedir.
Sıva üstü modelimiz Güey Kore imalatı olup toplam güç 220 Volt için 4 Kw.dır.
Sıva altı termostatlarımız 3500 Watt güç kaldırabilirler. Sıva altı termostatlarımızda ayrıca haftalık programlı dijital ve programsız dijital modellerimiz mevcutdur.
Karbon filmler far infrared teknolojisi ile çalışır. Yani karbonik ısıtma filmlerinin alta sıcaklık göndermemesi için aluminyumlu yalıtım uygulanmalıdır.
Aluminyum Giydirmeli PE ısı yalıtım plakası : ( 75 mt- 75 m2 yalıtım rulosu )
Karbon filmler far infrared teknolojisi ile çalışır. Yani karbonik ısıtma filmlerinin alta sıcaklık göndermemesi için aluminyumlu yalıtım uygulanmalıdır.

Aluminyum giydirmeli ısı yalıtımı ile kullanımda ödeyeceğiniz enerjide önemli oranda düşecektir. Yalıtım sayesinde sıcaklık sadece üste çıkacaktır. Ürün imalatı Türkiye.de Güney Kore standartlarında yapılmaktadır.
Isı yalıtım ölçüleri :
En : 100 cm
Boy : 75 mt
Toplam alan : 75 m2/ top
Ambalaj Boyutu : çap 75 cm
İstediğiniz mt.de kesilip uygun ambalajla sevk edilir.

KARBONİK ISITMA ÜRÜNLERİ VE İMALATLARI
karbonik filmlerle ürün imalatı , karbonik ısıtma ürünleri
Sipariş edilen ürün istenen boyutlarda kesilir.

Ayna ısıtma / ayna buğu önlemede 300 Watt.lık filmler
Halı altı ısıtmada 240 Watt.lık
Ürün kurutmada 600 Watt.lık

Radyatör imalatında 1000 Watt.lık filmlerimiz kullanılır
karbon ısıtma filmleri İstenen boyutlara göre hazırlanan ısıtıcı filmlerin elektriksel sonlandırmaları uzman teknisyenlerce yapılır.

Elektriksel sonlandırmaları yapılan ısıtıcı filmlerin elektriksel yalıtımı yapılır.
karbonik ısıtıcı film , filmle ısıtma , parke altı ısıtma
Karbonik ısıtma filmlerimiz kullanım yerlerine göre tek termostatlı yada uzak kontrollü pano şeklinde imal edilirler.
Pano imalatı tamamlanan ısıtma filmlerimizin lamineli ısı yalıtımı yapıldıktan sonra sevke hazır halde paketlenir.

Isıtma filmini hazırlayıp testlerini yapan teknisyen test tarihini ve imzasını atarak kalite kontrolünü tamamlar.

Atölyemizde :
Halı altı ısıtıcı ürünler , ısıtma pedleri ,ayak sobası , halı soba , ayna ısıtma , ayna buğu önleme , halı altı ısıtıcıların imalatı yapılmaktadır.

KARBON ISITMA FİLMLERİNİN TEKNOLOJİSİ

Far Infrared Isıtıcı Filmler Güney Kore yapımıdır. Ondolia - Carbonic Heat, en ince ısıtıcı filmleri üreterek karbon ısıtma teknolojisinde bir yenilik yapmıştır. Bu yenilik 2006 yılında Amerika'da düzenlenen Isıtma Fuarında ödül almıştır. Isıtıcı film yaklaşık 0,5 mm kalınlığındadır. Film çok sayıda katmandan oluşur. Isı kaynağı ortada duran çok ince siyah bir katmandır. Bu katman, karbon-metal karışımı bir yüksek teknoloji ürünüdür.Isı kaynağı tüm yüzey olduğu için, her noktasında bir kaç dakika içinde aynı sıcaklık elde edilir. infrared karbon film ile parke altı ısıtma parke altı karbon film uygulaması Diğer yerden ısıtma sistemlerinden farklı olarak yüzeydeki bazı yerleri sıcak, bazı yerleri serin bırakmaz. Isıtıcı filmlerin her noktası 45-50 C olup, ulaşılan en yüksek sıcaklık da yine 45- 50 C'dir.Tabanda yer sensörleri sayesinde sıcaklığı istediğimiz derecede sabitleyebilmekteyiz.Isıtma filmlerinde kullanılan termostatlar yüksek yük taşıma kapasitesine sahip olmalıdır. Kullanılan termostatlar 3400-4000 Watt arasında modele göre elektriksel yük taşımaktadır. Her termostata 220 Volt yeterli güçte besleme işveren tarafından yapılmaktadır. Firmamız termostata kadar yada panoya kadar olan bölümden sorumludur. Diğer elektriksel yeterlilikler binanın elektrikçisi tarafından kontrol edilmeli gerekiyorsa güçlendirilmelidir. Ulaşılan sıcaklık çok yüksek olmadığı ve döşeme altına saklandığı için, ürün yıpranmamakta ve ürettiği ısıdan etkilenmemektedir. Bu nedenle ömrü 50-60 yıl olarak öngörülmektedir. Çok ince olması ve basit montajı sayesinde, zeminden ısıtma uygulamaları son derece kolay ve konforludur. Vücudun en çok ısıya ihtiyaç duyan bölgesi ayak tabanıdır. Buranın rahat etmesi, tüm vücudun ısınma hissini almasını sağlar.Zeminin tüm yüzeyinin hafifçe ısıtılması bu ihtiyacı giderir. Tavanı ısıtma gibi bir amacımız yoktur. Klasik ısıtma sistemleri önce havayı sonra insanı ısıtırken karbon Isıtma filmleri sadece insanı ısıtır. Bu nedenle, klasik ısıtma sistemlerine göre % 30-50 arasında daha az enerji kullanır. Isı kaynağı olan elektrik daha pahalı olduğu halde, az enerji kullandığı için faturanıza yansıyan tutar da ekonomik olur. cafe vb. mekanlar için karbon yerden ısıtma cami halı altı ısıtma sistemi Ekonomik ısınmanın yanı sıra, karbonik ısının vücuda uyumu nedeniyle sağlık açısından olumlu yönleri de vardır. Alan genişledikçe veya tavan yükseldikçe Infrared Yerden Isıtma en ekonomik ısıtma olmaktadır. Klasik sistemler tavanı, kubbeyi ısıtırken; Infrared Yerden Isıtma insanların kullandığı zemini ve küçük bir hacimi ısıtır. Cami ve spor salonu gibi hem yüksek tavanlı ve hem de kısa süreli kullanılan yerler için çok daha ekonomiktir. cami ısıtmada film uygulaması halı altı ısıtmada karbon film Özellikle Anaokulu , kreş ve camiler için hem tasarruflu hemde ekonomik bir ısıtma sistemi sunmaktayız.


CAMİ ISITMA SİSTEMLERİNDE ENERJİ EFEKTİF KULLANIMI
Camilerde sadece cemaat bölümünün ısıtılması yeterli olmaktadır. Yerden ısıtma haricinde hiçbir sistem bunu sağlayamamaktadır. Yerden ısıtma haricindeki bütün sistemler önce kubbeyi sonra cemaati ısıtabilmektedir.
cami ısıtma sistemleri konusunda 1987 yılından bu yana hizmet veren bir kuruluş olarak ‘karbon film’ tekniğini ülkemizde ilk kullanan firmalardan biri. Makine Mühendisi olan Abdunnur Günay uzman olduğu yerden ısıtma sistemleri hakkında okurlarımızı aydınlatmak üzere sorularımızı yanıtladı.Camilerde yerden ısıtma sistemi neden tercih edilmektedir?Firmamız 1987 yılından bugüne kadar yerden ısıtma işi ile iştigal etmektedir. O yıllarda yerden sıtma sistemi Türkiye için çok yeni bir sistemdi.1990‘lı yıllarda yerden ısıtma sistemi yavaş yavaş bilinmeye ve bir çok yerde uygulanmaya başlandı. 1990’lı yıllarda camilerde bir çok ısıtma sistemi uygulandı. Bunlar daha çok radyatör ve elektrik maliyetlerinin artması ile kömürlü sistemler kullanılmaya başlandı. Kömür ile ısınmanın kullanım sorunları çıkmaya başlayınca çok daha ekonomik kullanımı ve kurulumu kolay olan ‘karbon film’ ile halı altı ısıtma sistemlerinin cami ısıtmasında emsalsiz bir çözüm olduğu anlaşılmaya başlandı.
1990’lı yıllarda camilerde radyatör yanında sulu yerden ısıtma sistemleri de uygulanmaya başlandı.
Fakat borulu sistemin rejim süresinin uzun olması, sistemin 24 saat çalışması gerektiğinden dolayı enerji tüketimlerinin fazlalığına yol açtı. Camilerde sadece cemaat bölümünün ısıtılması yeterli olmaktadır. Yerden ısıtma haricinde hiçbir sistem bunu sağlayamamaktadır. Yerden ısıtma haricindeki bütün sistemler önce kubbeyi sonra cemaati ısıtabilmektedir. Buda aşırı derecede enerjinin boşa harcanması demektedir. Enerjinin efektif kullanımı ve konfor şartlarının tam sağlanması amacıyla camilerde yerden ısıtma sistemleri uygulamak daha akılcı bir çözümdür.

Çalışmalarınız nelerdir?
Camilerde ısıtma için üç çeşit çözümümüz vardır. Bunlarda birisi borulu yerden ısıtma sistemidir. Sistem, cami inşaat halindeyken uygulanabilmektedir. Enerji tüketim değeri yüksektir. Ve bütün gün sistemin çalışması gereklidir. Kısmi ve kesikli kullanıma uygun değildir.
Diğer bir cami ısıtma yöntemimiz elektrik kablolu yerden ısıtmadır. Borulu sisteme göre kullanımı daha kolaydır, kesikli kullanıma uygundur. Cami tabanındaki beton içerisine uygulanır. Rejime girme süresi borulu sisteme göre daha kısadır. Enerji tüketimi rejime girme süresinin uzun olmasından dolayı karbon filme göre yüksektir.
Cami ısıtma sisteminde gelinen son teknoloji ise karbon film ile halı altı ısıtma sistemidir. Karbon film ile ısıtma, camilerde uygulanabilecek en ekonomik, en pratik ve en tasarruflu ısıtma sistemidir. Kullanıcı açısından birçok avantajı vardır. Namaz saatlerinde sistem otomatik olarak devreye girmekte ve namaz sonrası otomatik olarak devreden çıkmaktadır. Beş dakika gibi bir zamanda halıların ısınması sağlanmaktadır. Kesikli çalışmaya çok uygun olduğundan önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Camilerde ısıtma işleri yaparken nelere dikkat edilmeli?
Camilerde ısıtma sistemi seçimi daha önemli olmaktadır. Klasik borulu sistem yerden ısıtmanın 24 saat çalışması gerektiğinden enerji tüketimleri fazla olmaktadır. Namaz saatlerine göre hızlı rejime girmesi ve hızlı rejimden çıkmasından dolayı karbon film ile ısıtma camiler için ideal çözüm olmaktadır. Enerji tüketimleri diğer yöntemlere göre beş kat azalmaktadır. Rezistans türü ısıtmalarda rezistans tellerinin kopma olasılığı olduğundan dikkatli kullanmak gerekmektedir. Karbon film ile sadece ayak bölgesi ya da ayak –diz bölgesinin ısıtılması yeterli olmaktadır. Bölgeye göre 50 ya da 80 cm enindeki filmler kullanılabilir. Sistem muhakkak termostat kontrollü olmalı ve kaçak akım rölesi ile güvenlik sağlanmalıdır. Kullanılan ürünlerin CE belgesi olmalıdır.

İyi bir ısınma sisteminde olması gereken özellikler nelerdir?
İyi bir ısıtma sistemi ekonomik olarak kurulmalı, hızlı rejime girmeli, gerektiği zaman ısıtabilmeli, işletme maliyeti düşük olmalı ve sağlığa Zaralı herhangi bir manyetik alan oluşturmamalıdır. Sistemi oluşturan parçalar sistemin ömrünü ve kullanımını direk etkilemektedir. Karbon film ile halı altı ısıtma ömürleri 50-60 yıl arasında olabilmektedir. Delici ve hırpalayıcı mobilya kullanılmaması gerekmektedir. Kullanıcılar ise sistemin; uygun fiyata kurulumu, düşük enerji tüketimi, konforu ve uzun ömürlü olmasını istemektedir.

Sizin oluşturduğunuz alternatifler nelerdir?
İki alternatifli olarak çalışıyoruz. Ilıman bölgelerde saflara 50 cm, daha soğuk yerlerde ise 80 cm ebatlarında ısıtma filmleri kullanıyoruz. Bu seçimde kullanıcıların isteklerinide dikkate alıyoruz.

MODPAN Döşemeden ısıtma ısı yalıtımı ve modülasyon panelleri ile ısıtma sistemleri çok daha güvenli çok daha uzun ömürlü ve çok daha verimlidir.
1. MODPAN yerden ısıtma yalıtım panelleri katlar arasında çok iyi ısı ve ses yalıtımı yapar.MODPAN zemin ısıtma panellerinin toplam kalınlığı 45 mm.ir. Alt kata ısı ve ses geçmesi bu panellerle önlenir.
2. MODPAN zeminden ısıtma modülasyon panellerinin ek yerlerinden ısı köprüsü oluşmaz.Buda zaman içerisinde kullanıcılara ek enerji tasarruf sağlar . İki panel erkek ve dişi U bağlantısı sayesinde bir bütün oluşturmaktadırlar.
3. İnşaatı yapanlar içinde MODPAN panellerin ek üstünlükleri mevcut dur. Modpan modül panellerde şap tutunma yüzeyi artırılmış ve böylelikle ısı paneli ile şapın daha iyi tutunması sağlanmıştır.
4. MODPAN modülasyon panellerinde borular direkt olarak ısı yalıtım paneline temas etmez . böylelikle boruların bütün yüzeyi ısı akışı için kullanılmış olunur.

BEKA GRUP Mühendislik Zeminden ısıtma sistemleri , döşemeden ısıtma sistemleri , yer kaloriferi

BEKA GRUP Mühendislik Ltd.şti Zemin Isıtma Sistemleri

Firmamız tarafından projelendirilen ve uygulaması yapılan zeminde ısıtma sistemleri binanızın ömründen daha uzun bir ömre sahiptir.
1987.de uygulaması yapılan zeminden ısıtma sistemlerimiz hiçbir sorun yada arıza yaratmadan hala çalışmaya devam etmektedir.
Yerden ısıtma sistemleri iyi bir mühendislik hesabı ve uygulama ile en sorunsuz ve insan anatomisine en uygun ısıtma sistemidir.
Taban sıcaklığı dizaynı 27-28 C , besleme sıcaklığı 35-40 C.ye göre yapılmışsa toz yakması yada insan sağlığını etkileyecek toz sirkülasyonu yapması mümkün değildir.
BEKA GRUP Mühendislik çeyrek asırlık tecrübesi ile size en uygun malzeme ve uygulama modelini seçecektir. Tecrübeli mühendislerimiz projenize uygun ısıtma sistemini size önerir . Örneğin kesikli kullanıma sahip bir mekan için sulu borulu yerden ısıtma sistemini size önermeyecektir. Binanın bulunduğu bölgedeki enerji kaynakları göz önüne alınarak sistem ve ısıtıcı dizaynı yapılacaktır.
BEKA GRUP Mühendislik tarafından yapılan zeminden ısıtma sistemlerinde sistem riski sıfırdır . Yerden ısıtma sistem kurulumu ; proje aşamasından montaj bitimine kadar sürekli test edilerek kontrol altında tutulur.
Yerden ısıtma borularımız ısıtıcı cihazınıza ve sistemin kullanım amacına uygun olarak tecrübeli mühendislerimizce seçilir. Hamam ısıtma sisteminde kullanılan boru ile ev ısıtmada ve duvardan ısıtma-serinletmede kullanılan boru ve aksesuarlar aynı niteliklerde değildir.
yerden ısıtma ısı dağılımı , zeminden ısıtma , zemin ısıtam sistemleri , sulu borulu döşemeden ısıtma , yer kaloriferi


BEKA GRUP Mühendislik yerden ısıtma sistemleri
"Daha Az Enerji , Daha Fazla Konfor , Daha Sağlıklı Yaşam..."

24 yıllık yerden ısıtma tecrübe ile ( Makina Mühendisi Abdünnur GÜNAY denetiminde) projelendirme
En az 20 yıllık montaj teknisyenler ile montaj
0 Risk ile iş teslimi
Gerçek projelendirme ve mühendislik hesapları
Uluslararası konfor şartlarına uygun dizayn
Montaj aşamasında ve montaj sonrasında gerçek çalışma şartlarında test
Kullanım amacına ve şekline göre zemin ısıtma önerisi
Alman WB-Comfort verileri ve DIN normlarına göre hesaplama
Düşük sıcaklık ile çalışmaya göre dizayn
Her türlü alternatif ısı kaynakları kullanımına uygun düşük sıcaklık çalışmasına uygun besleme dizaynı
Eksiz boru ve montaj tekniği
Isı pompasına uygun dizayn ve uygulama
Termik güneş enerjisi beslemesine uygun dizayn ve uygulama
24 yıldır uyguladığımız binlerce sistemde % 100'e yakın müşteri memnuniyeti

BEKA GRUP Mühendislik Ltd.Şti. Borulu (Sulu) Yerden Isıtma Sistemi ile Avantajlarınız Nelerdir ?

Yerden ısıtma , Zeminden ısıtma yada Döşemeden ısıtma

Radyatör , Fan Coil ile ısıtma
Isı ve Ses Yalıtımı Yerden ısıtma sisteminde uygulama esnasında boruların altına ısı yalıtımlı modülasyon paneli uygulanmak zorundadır. Bu ısı yalıtımlı modülasyon küçük bir ek maliyet getirmesine rağmen birçok avantaj sağlar. Radyatörlü yada fan coilli ısıtma sisteminde binaların katları arasında herhangi bir ısı yalıtımı yapılması mecrubiyeti yoktur.
Isıl Konfor Yerden ısıtma bütün canlılar için en ideal ısı dağılımını gerçekleştirir. Zemin bölgesi dediğimiz ayak bölgesi en sıcak bölgedir ve konut , ofis gibi yaşam alanlarında 27- 28 C olarak dizayn edilirler. Yaşamadığımız yani ısıtmaya ihtiyacımız olmayan tavan bölgesinde sıcaklık değeri 16-18 C.dir. Buda önemli oranda yakıt tasarrufu demektir. Isıl konfor tam olarak sağlanamaz. Tavan bölgesi gereğinden çok fazla ısınır ve genellikle 26-30 C arasına ulaşır. Isıtmanın gerekli olduğu ayak bölgesi 16- 18 C olur ve devamlı ısıtma ihtiyacı ve tavandaki aşırı ısı kaybı nedeniyle fazla yakıt harcaması gerçekleşir. Tavanda istenmeyen ısıl birikimler oluşur.
Alternatif Enerji Kaynaklarının Kullanımı Yerden ısıtma uygun dizayn kriterleri ile her türlü alternatif enerji kullanımına açıktır. Özellikle güneş enerjisi destekli ısı pompası kullanımında dünyanın en ucuz ısıtması sağlanır. Sadece güneş enerjisi desteği bile önemli oranlara ulaşabilir. Yerden ısıtmada besleme su sıcaklığı seçimi alternatif enerjinin verimli yada verimsiz kullanımını önemli oranda etkiler. Firmamızın besleme su sıcaklığı seçimi 35-40 C.dir. Bu sıcaklık en verimli çalışmayı garanti altına alır. Radyatör yada fan coilli sistemlerde alternatif enerji kullanımı sistemin yüksek sıcaklık gereksinimi nedeniyle etkili olmaz. Alternatif enerji kaynaklarının sıcaklıkları genellikle radyatör ve fan coilli sistemler için yetersizdir.
Nem Dengesi Zeminden ısıtma sistemlerinde bütün döşeme alanı ısıtıcı vazifesi görür ve bu nedenle ılık bir zemin sıcaklığı elde edilir. Ilık zemin nem dengesini bozmaz. Radyatör yada fan coiller küçük ısıtma yüzeyleri ile bulundukları mekanı ısıtırlar ve yüksek sıcaklık gereksinimleri vardır. Isıtılan alanın bütün havası ısıtıcıların içerisinde sirküle eder ve yüksek sıcaklıktaki yüzeye değen havanın nem dengesi bozulur. Nem dengesi için ilave önlemler alınmalıdır.
Hava Kalitesi Hava kalitesi bozulmaz.Mevcut havanız korunur. Hava kalitesi bozulur.Nem düşer ve kuru hava oluşur.
Toz Yakma Zeminden ısıtmada zemin üst sıcaklığı 27-28 C.dir. Bu sıcaklıkların toz yakması imkansızdır. Fan coil ve radyatörlü sistemler yüksek sıcaklıklarda çalışırlar ve tozları yakarlar.
Enerji Tüketimi Mimari yapıya bağlı olarak en az % 25 daha az enerji sarfiyatı vardır. Yüksek yapılarda bu oran çok daha yüksektir. Zeminde yapılan ısı yalıtımı , düşük sıcaklıkta çalışan cihazlar ve düşük sıcaklıktaki suyun sirkülasyonundan kaynaklanan kayıplarda katıldığında sağlanan tasarruf daha da büyük olacaktır. Tavandan ve duvarlardan oluşan ısı kayıpları iç dış sıcaklık farkından kaynaklanan ısı iletimi ile çok fazladır. Yüksek sıcaklılarda çalışan cihazlar , borulardan oluşan ısı kayıpları çok daha fazladır.
Dekorasyon Tamamen mimari yerleşim özgürlüğü vardır. Mimari yerleşim özgürlüğü yoktur ve eşya yerleşimi için cihaz yerleri iyi seçilmelidir ve mekanda alan kayıpları oluştururlar.
Bakım Masrafı Yerden ısıtma sistemleri bakım gerektirmez. Eğer merkezi sistem ve DKP saç kalorifer kazanı kullanıyorsanız belirli zamanlarda içerisindeki çamur türü atıkların temizlenmesi gereklidir.Bu süre 5 yıl ile 20 yıl arasında değişir. DKP saç radyatörler pas çözünmesi ve oksidasyon nedeniyle belirli bir süre sonra çamurlaşma nedeniyle sirkülasyonlarında azalma yaratırlar . Kullanılan ısıtıcı tipine göre belirlei sürelerde temizlenmeleri gerekir. Fan coil cihazları sürekli bakıma ihtiyaç duyarlar , özellikle filtrelerin temizlenmesi sağlık açısından gereklidir.
Ömür Yerden ısıtmada kullandığımız boruların ömürleri 100 yılın üzerindedir. Kullandığımız borular kasti bir işlem ve güneş görmediği sürece bina ömrü kadar hizmet edecektir. DKP saç radyatörlerin ömürleri 15 ila 20 yıldır. Yani her 15 yılda tekrar aynı masraf tekrar yapılacaktır. Fan coil cihazları sürekli hareket halinde parçalara sahip olduğundan belirli zaman sonra fazla ses yapacaklar ve rahatsızlık yaratmaya başlayacaklardır.
Uygulama Zamanı 100 m2 zemin ısıtma alanı için MODPAN modülasyon paneli ve PE-RT ısıtma - serinletme borusu ile sistem 1 iş gününde tamamlanablir. Borulama için ayrı işçilik , montaj için ayrı işçilik bedeli alınır .
Sağlıklı Ortam Zeminden ısıtma canlılar için en sağlıklı ortamı hazırlar. Nem dengesi bozulmaz, havayı kurutmaz , toz sirkülasyonu yok denecek kadar azdır.Bütün yüzey ısıtıcı eleman görevi gördüğünden düşük sıcaklıkla ısıtma sağlanır. Radyatör ve fan coille ısıtma sisteminin sağlık açısından birçok olumsuz etkileri vardır. Ortamdaki nem dengesi bozulur , toz sirkülasyonu nedeniyle boğazlarda yanma oluşur. Fan coil cihazları iyi temizlenmezse bakterilerin üremesine yardımcı olur.
Kurulum Bedeli Zeminden ısıtma sisteminde radyatör ve fan coille ısıtmaya göre ek malzemeler kullanılır . Bunun en başında Modülasyon Paneli dediğimiz hem ısı hemde ses yalıtımını gerşekleştiren panel gelir. Bu nedenle radyatörlü sisteme göre ilk kurulumu biraz daha pahalıdır. DKP saç panel radyatörlerin ilk kurulumu daha ucuzdur.
Rejim Süresi Sulu borulu yerden ısıtmada rejim süresi üst döşeme malzemesinin ısı iletim katsayısı ile doğru orantılıdır. Seramik , mermer ve granit türü malzemelerde 3-4 saat , halı , parke türü malzemelerde ilk ısıtma süresi 6- 12 saat arasında olabilir. Kablolu elektrikli yerden ısıtmada bu süreler çok daha kısadır.Kısa süreli kullanım için borulu yerden ısıtma uygun değildir. Fan coille ısıtmada rejime girme süresi çok kısadır. Radyatörle ısıtmada 15 dakikada ısıtma işlemi başlar. Kısa sürede rejime girmesi nedeniyle bu sistemler tercih edilebilir. Kesikli kullanım için daha uygundur.

BORULU YERDEN ISITMADA OTOMASYON ve SICAKLIK KONTROLÜ

Borulu yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık kontrolü diğer yerden ısıtma sistemlerine göre daha zordur. Borulu yerden ısıtma sistemleri çok hızlı tepki vermezler ve bu nedenle alınan sıcaklık sinyallerinin sistemin çalışma durumunu ani olarak değiştirmesi mümkün değildir. Sulu borulu zeminden ısıtma sistemlerinde en çok uygulanan sıcaklık kontrolü oda içerisine konulan oda termostatı vasıtası ile on-off kontrol şeklindedir fakat bu kontrol yerden ısıtma için çok uygun bir yöntem değildir fakat ucuz bir kontrol yöntemidir. Aşağıdaki tabloda yerden ısıtma sıcaklık kontrol yöntemleri ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır.

KAT KONTROLLÜ RODELA DIJİTAL YERDEN ISITMA OTOMASYONU
Her kata 1 adet termostat ve sisteme aktüatör monte edilerek yapılan otomasyon sistemidir.
RODELA dijital oda ve kat termostatları yerden ısıtma kontrolü için geliştirilmiş birçok üstünlere sahip bir termostatdır.
RODELA dijital termostatlar iki sensöre sahiptir ve bu nedenle bütün ısıtma sistemini tam kontrol altında tutarlar.
RODELA oda termostatları ortam ve yer sensöründen aldıkları sinyallere göre sistemi açıp kapatırlar . Ayrıca RODELA oda termostatlarında alt ve üst limit sınırlayıcı mevcutdur. Çalışma sıcaklık aralığı ve fark sıcaklığı termsostat üzerinden belirlenir.
RODELA oda termostatlarının AKILLI EV otomasyonuna uyumlu ek çıkışları mevcutdur.

DİJİTAL GÖSTERGELİ YERDEN ISITMA TERMOSTATI , dijital yerden ısıtma kontrol termostatı , yerden ısıtma termostatı , yer sensörlü zemin ısıtma termsotatı
ODA KONTROLLÜ RODELA DİJİTAL YERDEN ISITMA OTOMASYONU
Her odaya 1 adet termostat ve sisteme aktüatör monte edilerek yapılan otomasyon sistemidir.
RODELA dijital oda ve kat termostatları yerden ısıtma kontrolü için geliştirilmiş birçok üstünlere sahip bir termostatdır.
RODELA dijital termostatlar iki sensöre sahiptir ve bu nedenle bütün ısıtma sistemini tam kontrol altında tutarlar.
RODELA oda termostatları ortam ve yer sensöründen aldıkları sinyallere göre sistemi açıp kapatırlar . Ayrıca RODELA oda termostatlarında alt ve üst limit sınırlayıcı mevcutdur. Çalışma sıcaklık aralığı ve fark sıcaklığı termsostat üzerinden belirlenir.
RODELA oda termostatlarının AKILLI EV otomasyonuna uyumlu ek çıkışları mevcutdur.

KAT KONTROLLÜ RODELA SAYISAL YERDEN ISITMA OTOMASYONU
Her kata 1 adet termostat ve sisteme aktüatör monte edilerek yapılan otomasyon sistemidir.
RODELA sayısal kat termostatları yerden ısıtma kontrolü için geliştirilmiş birçok üstünlere sahip bir termostatdır.
RODELA dijital termostatlar iki sensöre sahiptir ve bu nedenle bütün ısıtma sistemini tam kontrol altında tutarlar.
RODELA oda termostatları ortam ve yer sensöründen aldıkları sinyallere göre sistemi açıp kapatırlar .
RODELA oda termostatlarının AKILLI EV otomasyonuna uyumlu ek çıkışları mevcutdur.

sayısal zemin ısıtma termostatı, zeminden ısıtma termsotatı, yerden ısıtma termostatı

ODA KONTROLLÜ RODELA SAYISAL YERDEN ISITMA OTOMASYONU

Her kata 1 adet termostat ve sisteme aktüatör monte edilerek yapılan otomasyon sistemidir.
RODELA sayısal oda termostatları yerden ısıtma kontrolü için geliştirilmiş birçok üstünlere sahip bir termostatdır.
RODELA dijital termostatlar iki sensöre sahiptir ve bu nedenle bütün ısıtma sistemini tam kontrol altında tutarlar.
RODELA oda termostatları ortam ve yer sensöründen aldıkları sinyallere göre sistemi açıp kapatırlar .
RODELA oda termostatlarının AKILLI EV otomasyonuna uyumlu ek çıkışları mevcutdur.

Yerden ısıtma sistemleri ve kullanım alanları
borulu yerden ısıtma , modülasyon paneli ve kenar yalıtım bantı ile eksiksiz ve sorunsuz bir uygulama

YERDEN / ZEMİNDEN ISITMA SİSTEMLERİMİZ :
Isıtma gereksiniminin olduğu her yerde gerekli şartlar sağlanıyorsa uygulanabilir. Yerden ısıtma sisteminin uygulanması için uygulanacak alanın yeni inşaat yada tadilat aşamasında olması gereklidir.
Kullanmış olduğumuz yerden ısıtma borularımızın çalışma ömürleri yaklaşık 100 yıldır.
Yerden ısıtma sistemlerimiz döşeme öncesi , döşeme esnasında ve montaj bitiminde tekrar testlere tabi tutulur. Borular eksiz olarak döşenir. Diğer ısıtma sistemlerinden çok daha fazla dikkatle montaj yapılır ve testlere tabi tutulur.
PPRC , PEX-a , PEX-b ve PEX-c borularla yapılan yerden ısıtma uygulamalarımızda borular ısıtılarak döşenir , bu tip borularda kılcal çatlamalar oluşmaması için soğuk döşeme yapılmaz.
PE-RT borular yapıları gereği çok esnek olduklarından 0 C hava sıcaklığına kadar soğuk olarak döşenir. Uygulama sonrası yapılan testlerle ve test göstergesi ile sistem teslim edilir.
iyi bir ısıtma sistemi : sorun yerine konfor sağlamalı , uzun ömürlü olmalı , az enerji tüketmeli , beklentileri karşılamalıdır.
Bir ısıtma sisteminden beklentiler nelerdir ?
İyi bir ısıtma sistemi az enerji harcamalıdır
Her türlü enerji kaynağı ile kullanılabilmelidir.
Uzun ömürlü olmalıdır.
Sağlıklı olmalıdır.
Hava sirkülasyonu yapmamalıdır.
Tozları yakmamalıdır.
Sorun çıkartmamalıdır.
BEKA GRUP Müh. Yerden / zeminden / döşeme ısıtma sistemleri :
35-40 C besleme sıcaklığına göre dizayn edilir
Uzun yıllar kalitesini kanıtlamış malzemeler kullanılır
Uzman montaj ekiplerince uygulamanız yapılır.
Bina ömrüne eşdeğer bir ısıtma sistemine sahip olursunuz.
Türkiye.nin her yerine montaj garantisi
Her mahal / odanın hesabı analizli olarak yapılır.


BEKA GRUP Mühendislik Ltd.Şti. tarafından projelendirilen ve uygulaması yapılan döşemeden ısıtma uygulamalarında aşağıdaki avantajlara sahipsiniz:
Isı pompası ile beraber uyguladığımızda işletmesi en ucuz ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.
Bütün ısıtma cihazlarına ve alternatif enerji kaynaklarına uyumlu bir sisteme sahip oluyorsunuz.
Düşük sıcaklık beslemesine göre dizayn yaptığımızdan hava sirkülasyonu en düşük ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.
Taban sıcaklık dizaynımız 28 C olduğundan toz yakması ihtimali yoktur.
Eksiz ve uygulama anında yaptığımız özel testlerimizle binanızın ömrüne eşdeğer bir ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.

zeminden ısıtma , döşemeden ısıtma , borulu yerden ısıtma , altdan ısıtma , zemin ısıtma , modülasyonlu yerden ısıtma
Döşemeden ısıtma uygulaması
Firmamız döşemeden ısıtma uygulamalarında proje bazlı olarak çalışmaktadır.
Türkiye'nin neresinde olursanız olun mimari projenizi , projenin yapı elamanlarını ve taban döşeme malzeme cinslerini bize bildirdiğinizde çok kısa zamanda ücretsiz teklifimizi size email yoluyla ulaştırıyoruz.
Yerden ısıtma hesaplamalarımız tamamen bilgisayara analizi ile yapılmaktadır. Türkiye.nin bütün iklim bilgileri ve son 3 yıllık il bazlı meteorolojik davranışlar programımıza yüklenmiştir. Buradan hatasız olarak malzeme miktarlarını ve bina analizlerini yapabilmekteyiz.
Size öncelikle toplam teklif tutarı ve malzeme nitelikleri ile teklif gönderilir. Sözleşme anında çok daha fazla bilgiye sahip olacaksınızdır.
Eğer sözleşme öncesi malzeme miktarlarını yada proje çiziminide istiyorsanız bu durumda bu hizmetlerin bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu bilgiler size gelen teklifte yer alacaktır.

Yer
Yerden ısıtma boru hesabını nasıl yapıyoruz?
Son yıllarda ısı pompasının kullanımının artması ile yerden ısıtma sistemlerindeki besleme su sıcaklıkları olabildiğince düşmüştür . Bu durumda yüksek sıcaklıkla besleme hesabına göre yerden ısıtma yapıldığında kullanıcılar ilk yatırımı düşük fakat kullanım bedeli yüksek bir sisteme sahip olmaktadırlar. Bütün sulu borulu zemin ve duvar ısıtma sistemlerimizde düşük sıcaklık beslemesine göre dizayn yapmaktayız.
Yerden ısıtma çeşitleri, kullanım yerleri

Borulu Sulu Zeminden ısıtma
Büyük alanlara sahip binalar , villalar , işyerleri , sürekli kullanılan binalarda

Her türlü alternatif enerji kaynağı ile sistem beslenir. Güneş enerjisi veya ısı pompası ile çok ekonomik bir ısıtma şeklidir.
Elektrik Kablolu Zeminden Isıtma
Orta ve küçük ölçekli binalarda , dairelerde , hafta sonu evlerinde , hamamlarda , kış bahçelerinde , kapalı balkon ısıtılmasında
Sadece elektrik enerjisi ile çalışır. Tesisat ve ısıtıcı kaybı oluşmadığından küçük dairelerde, hamamlarda ve iyi izoleli binalarda çok iyi sonuç verir. Çok kontrollü bir ısıtma şeklidir.

Karbon Filmle Zeminden Isıtma
Parke ve halı altı ısıtmada kullanılır . Direkt elektrikle çalışır.

Parke döşeme öncesi yada mevcut parkenin kaldırılmasıyla sistem döşenir. Her mahal ayrı termostatla kontrol edilir. Kesikli kullanıma uygundur. TESİSAT VE ISITICI KAYBI OLMADIĞINDAN RADYATÖRLÜ ISITMAYLA REKABET EDEBİLİR.Cami ısıtılmasında alternatifsiz tek çözümdür.

KILMAFLEX
Zeminden( Döşemeden- Tabandan ) Isıtma Nedir?
Fizik kuralları, insan anatomisine en uygun üniform ısının taban zeminlerinden yükseldiğini ispatlıyor. Atalarımızın deneyimleri bile ayağını sıcak, başını serin tut diyor. Isınan hava yukarı doğru hareket eder! Bu gerçeğe bağlı kalınarak zeminden ısıtma sistemlerinin radyatörlü yada klimalı sistemlere nazaran neden daha konforlu olduğu anlaşılabilir.

Zeminden( Döşemeden- Tabandan ) Isıtma Nedir?
Fizik kuralları, insan anatomisine en uygun üniform ısının taban zeminlerinden yükseldiğini ispatlıyor. Atalarımızın deneyimleri bile ayağını sıcak, başını serin tut diyor. Isınan hava yukarı doğru hareket eder! Bu gerçeğe bağlı kalınarak zeminden ısıtma sistemlerinin radyatörlü yada klimalı sistemlere nazaran neden daha konforlu olduğu anlaşılabilir.

Fizik kuralları, insan anatomisine en uygun üniform ısının taban zeminlerinden yükseldiğini ispatlıyor. Atalarımızın deneyimleri bile ayağını sıcak, başını serin tut diyor. Isınan hava yukarı doğru hareket eder! Bu gerçeğe bağlı kalınarak zeminden ısıtma sistemlerinin radyatörlü yada klimalı sistemlere nazaran neden daha konforlu olduğu anlaşılabilir.

Borulu ( Döşemeden ) Isıtma Hesabı?
Borulu yerden ısıtma hesabını etkileyen birden çok etmen bulunur.

Yerden ısıtma hesabı için bilinmesi gerekli doneler :
1. Binanın bulunduğu il , ilçe
2. Binanın durumu ( ayrık , bitişik )
3. Binanın yapı malzemeleri ve özellikleri
4. Taban döşeme malzemesi
5. Isıtıcı cihaz seçimi
6. Mahallerin kullanım amacı

Online Proje Yönetim programı ile bütün bu hesaplamaları tam ve eksiksiz olarak yapmaktadır.

Isı Yükselir
Radyatörlü ve klimalı sistemde sıcaklık baş hizasından, yukarıya tavana doğru çıkar ve daha sonra soğuyup aşağıya, ayak seviyesine doğru serin ve rahatsız edici bir esinti hissedilecek şekilde hareket eder. Diğer taraftan zeminden ısıtma sistemleri kişilerin ayak ve vücutlarında hoş bir sıcaklık hissetmesine sebep olur. Yaptığımız ölçümlerde radyatörlü ısıtmada tavan sıcaklıklarının 28-30 C olduğu yerden ısıtmada ise taban sıcaklığının 26-30 olduğu tesbit edilmiştir. Tabanlardaki 26-30 C sıcaklık: ortam daha serin olsa bile ısınma hissinin radyatörlerden çok daha fazla olduğunu göstermektedir.
Yerden ısıtma yukarıya doğru çok yoğun olmayan hafif bir hava hareketi oluşturduğundan, toz tanelerinin ortama yayılmasını önemli ölçüde azaltmakta, dolayısıyla astım ve alerji hastaları açısından büyük yarar sağlamaktadır.
İşte; Yer Kaloriferi, Zeminden Isıtma, veya Döşemeden Isıtma isimleriyle de adlandırılan bu sistem, mekanın, zeminden yukarıya doğru, ısıtılmasıdır. Bu sistem, homojen, ekonomik ve hava akımlarını engelleyen bir yöntem olduğu için ısıtma sistemleri içerisinde en sağlıklı olanıdır. Özellikle hertürlü alternatif enerji kaynağını kullanması sebebiyle bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Sistem hesaplamalarımız 35-40 C besleme suyu sıcaklığına göre yapılmaktadır. Güneş enerjisi ile , jeotermal kaynaklarla , atık enerjilerle ve ısı pompası ile mükemmel uyumlu çalışmaktadır.

Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır ?
Zeminden ısıtma sistemleri 3 ana grupta toplanır. Sulu ( borulu ) , elektrik kablolu ve bitmiş yada bitmeya yakın evlerde uygulanan karbon zemin döşemesi altı ısıtmadır. Isı pompası uygulamalarında sulu borulu zeminden ısıtma uygulanır. Isı pompası cihazlarının en verimli olduğu sıcaklık değerleri 35-40 C arasıdır. Uygun dizayn sıcaklıkları ile çok ekonomik ve problemsiz olarak ısınabilirsiniz.İstenirse güneş enerjisi desteğinide sisteme akuple çalıştırmaktayız.


Yerden Isıtma Dağıtım Kollektörleri
Yerden ısıtma uygulaması yapılmış bir binada görünen ve üzerinde işlem yapılabilen tek parça kollektördür.

A. Manuel Kumandalı Kendinden Vanalı Kollektörler
Yerden ısıtma uygulaması yapılmış bir binada görünen ve üzerinde işlem yapılabilen tek parça kollektördür.
Kollektör seçimi yerden ısıtmada kullanıcıları önemli oranda etkilemektedir.
Taahhütlerimizde kendinden vanalı kollektör yada debi ayarlı kollektörleri kullanıyoruz.
Bu tip kollektörlerde boru dağılımı ve gruplandırılması çok iyi dizayn edilmelidir. Boru ve sistem direnç hesaplamalarında hata olması durumunda sistemin çalışmasında birçok aksaklıklar oluşabilir.
debi ayarlı zemin ısıtma kollektörleri , debimetreli kollektörler , yerden ısıtma dağıtım kollektörü , kendinden ayarlı kollektörler

B. DEBİ AYARLI KENDİNDEN VANALI YERDEN ISITMA KOLLEKTÖRLERİ

Debi ayarlı kollektörler ile her odanın ve bölgenin ayarlarını görerek yapabilmekteyiz.Debi ayarlı kollektörlerimiz ile her hatta ve zona giden enerji miktarını ve ısı taşıma kapasitesini hesaplayabilmekteyiz.
Proje aşamasından inşaatın bitimine kadar birçok değişiklik meydana gelebilmektedir. Böyle değişimler için her ayarı yapabildiğimiz debimetreli kollektörlerimiz yerden ısıtmanın can damarını oluşturmaktadır.
Debi ayarlı sistem kontrolünde oda termostatı kumandası yoktur . Debi ayarlı kollektörlerimiz ile sistemde oluşacak basınç ve kayıp değerleri ayarı yapılır.
Her hattın debisi görülerek gerekiyorsa bu ayarlar değiştirilir ve hatta müdahele edilebilir.
Debi ayarlı kollektörlerimiz siparişle imal edilir ve ortalama termin süresi 60 iş günüdür.
Standart yerden ısıtma sistemlerinde sistem kontrolü ya kat yada cihaz kontrollüdür.
Sistemlerin ilk dizaynında basınç kaybı ve denge kaybı iyi yapılmaz ise kullanım esnasında birçok sorun oluşur , debi ayarlı kollektörler bu dengesizlikleri bir miktar dengeler.

Debi ve basınç ayarları uzman bir teknisyen gerektirir. Bu nedenle olabildiğince ilk planlamada basınç dengesi iyi ayarlanmalıdır.
DEBİ AYARLI OTOMASYONA UYUMLU KOLLEKTÖRLER , debimetreli ve oransal kontrollü yerden ısıtma kollektörleri , yerden ısıtma kollektörü , enerji ayarlı kollektör , oda kumandasına uygun kollektör , akıllı ev sistemlerine uyumlu kollektör

C. OTOMASYONA UYUMLU DEBİ KONTROLLÜ KOLLEKTÖRLER
Yanda firmamızca uygulaması yapılmış debi ayarı dolayısıyla hatlara giden enerji miktarı ayarlı en gelişmiş kollektör tipi görülmektedir.

BEKA GRUP Müh.Ltd.Şti. Otomasyonlu Zeminden ısıtma sistemleri :
Oda , oda sıcaklık ayarı yapabilir. Yani her odanın sıcaklığını farklı bir değere ayarlayabilirsiniz.
Sıcaklıklar oransal olarak kontrol edilir. Yani 0.1 C .lik iç hava sıcaklık değişimlerinde bile odadan alınan sinyal o odaya ait vanayı gerektiği kadar açar yada kapatır ve bunu sizin farketmeniz mümkün değildir.
İstenilen konfor şartları tam olarak sağlanır.

Oransal kontrol sistemi yerden ısıtma için en mükemmel sonucu vermesine rağmen ilk yatırım değeri diğerlerine göre en pahalı olandır.
Oransal oda kontrol sistemlerimizde tamamen proje bazlı ve siparişle çalışmaktayız. Ortalama termin süresi 120 gündür.

Döşemeden ısıtma Nasıl Isıtır ?
Ana ısıtma elemanı, yapı malzemesi içerisinden geçirilen uzun ömürlü ve dayanıklı, zeminden ısıtmaya uygun 14 mm , 16 mm , 17 mm , 20 mm çaplarındaki borulardır. Bu borular içerisinden geçen ılık su zemin betonunu , zemin betonuda döşemeyi ısıtır , döşemede evi ısıtır. Taban sıcaklığı genellikle 26-28 C civarındadır. Bütün yüzey ısıtma elemanı olarak kullanıldığından çok düşük sıcaklıklarda bile mükemmel ısınma sağlanır.Yerden ısıtmanın en büyük özelliği bütün yeri radyatör gibi kullanmasıdır. Bu yüzden ılık bir zeminle bütün ev istenilen konforda çok ekonomik olarak ısıtılır. Sistem besleme sıcaklıkları sağlıklı ısıtmanın en önemli öğesidir. Eğer yüksek sıcaklık beslemesine göre dizayn yapılmışsa yerden ısıtma istenen sonuçları vermeyecektir.

Neden Zeminden Isıtma Sistemi ?
Zeminden ısıtma sistemleri sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısınma şeklidir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan kullanımı ile dikkat çeken bu sistem, özellikle üretimde kullanılan ürünlerin kalitelerinin artması ile popüler hale gelmiştir. Uygulamada yaklaşık % 30-50 enerji tasarrufu sağlanır, insan anatomisine en uygun, sağlıklı ve ekonomik ısıtma sistemidir. Kullanılan mekanda homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır.Yerden ısıtma ile havanın nem dengesi bozulmaz. Sıcaklık farkı az olduğu için kullanılan mekanda aşırı hava akımı yoktur. Dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. Perdeler ve duvarlar kirlenmez.

Zeminden Isıtma Sisteminin Avantajları
İnsanların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verir. Zeminden ısıtma sistemi diğer alternatiflere göre büyük enerji kaybına neden olan ve önlenemeyen tavan bölgesindeki sıcaklık birikmelerine ve klimalarda, radyatörlü sistemlerin önünde oluşan gereksiz sıcak hava yastıklarına neden olmaz.
Radyatörlü ısıtma sistemi 70 - 90 °C aralığında çalışır. Radyatör yüzeyindeki yüksek sıcaklık, ortamdaki nemi azalttığı gibi radyatör üst bölgelerinde kirliliğe neden olur.
Zeminden ısıtma sistemi için ortalama 40 °C sıcaklık yeterlidir.
Böylece, düşük sıcaklıkta daha . Konforlu ısı elde edilir.
Her türlü yapıda ek işlem gerektirmeden kolaylıkla uygulanır. Zeminden ısıtma sistemi uygulanan yapılarda ısının homojen dağılmasından dolayı yüksek konfor sağlanır. Zeminden ısıtma sistemi, sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısıtma şeklidir. Klima, soba ve radyatör gibi ısıtma sistemlerine nazaran % 23 enerji tasarrufu sağlar.
Klasik sistemlerdeki gibi ısıtıcı eleman, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan malzemeler yoktur.

Yerden ısıtma Sistemi konut,isyeri,villa,spor salonu,anaokulu,hastane,alisveris merkezleri,otel,hamamlarda konfor amaçli açik alanlarda ise buz önleme amaçli olarak kullanilır.
Firmamız Avrupa ve Türkiye'nin en eski ve tecrübeli yerden ısıtma firmalarındandır. Sistem seçiminden , uygulamasına kadar kontrollü bir süreçle işleriniz tamamlanır.
Yerden ısıtma sistemlerinin ömrü binanızın ömründen daha uzundur.Kullandığımız borularda kesinlikle ek yapılmaz.Malzemelerimiz dünyada kalitesini kanıtlamış ürünlerdir.Sistem amacına göre boru ve malzeme seçimi yapmaktayız. 6 farklı boru çeşidi , 2 farklı yalıtım türü ve 3 farklı kollektör seçeneğimiz vardır. Genellikle oksijen bariyerli boru kullanarak sistem ömürlerini ve ısıtıcı cihaz ömürlerini uzatmaktayız. EVOH kaplamalı borularımız ile makinalara oksijen alışverişini kesmekteyiz. Eğer ısıtma , serinletme gibi amacımız var ise PERT boru kullanmaktayız. Kapasitenin yetersiz olduğu yerlerde 17 mm ve 20 mm çaplarında daha yüksek yüzeyli borular kullanmaktayız. Hamam gibi boruların kıvrımlarının fazla olduğu , sık döşendiği alanlarda akıllı boru dediğimiz çok esnek borularımızı tercih etmekteyiz. Yaptığınız yatırımın geri dönüşü olmadığını biliyor ve sistem çözümleri sunuyoruz.

YERDEN ISITMA BORULARI VE ÖZELLİKLERİ
KILMAFLEX
PE-RT ısıtma ve serinletme boruları
PEXLİFE yerden ısıtma boruları
PE-RT borularımız İtalya imalatıdır,Boru çapı 16 mm.dir. PE-RT ısıtma boruları 5 kat EVOH oksijen bariyeri ile kaplanmıştır.DİĞER BÜTÜN YERDEN ISITMA BORULARINDAN DAHA YÜKSEK ISI İLETİM DEĞERİNE SAHİPTİR. Soğuk olarak uygulama yapılır. Uygulamada ısıtıcı kazan vb. gerektirmediğinden zamandan tasarruf sağlar. PE-RT boruları çok esnek yapıya sahiptir. Esnek bir boru olduğundan hamam uygulamaları için idealdir. Fatura tarihinden itibaren uygulama hataları hariç 10 yıl ürün garantisine sahiptir.

PexLIFE yerden ısıtma boruları Avusturya knowhow teknolojisi ile Türkiye'de imal edilmektedir. PexLİFE boru üretiminde Dünya'daki en büyük firmadır. 21 ülkede üretim tesislerine sahiptir.
PexLİFE boruları EVOH oksijen bariyerine sahiptir.PEXLİFE evoh oksijen bariyerli borularımız ile tesisatınız ve ısıtma cihazlarınıza oksijen alışverişi olmayacağından ömürleri çok daha uzun olacaktır.
PEXLIFE yerden ısıtma boruları sıcak olarak döşenir. Döşeme sırasında sıcak olarak mödülasyon panellerine monte edilirler.
KILMAFLEX PE-RT italya iamalı esnek boruları

PEXLİFE yerden ısıtma borusu
ISITMA VE SOĞUTMA BORUSU : KILMAFLEX PE-RT BORULAR ( ITALY)

PE-RT borular güçlü yapısı sağlamlığı ve esnekliği ile tanınmıştır.Bunun yanı sıra boru, duvar(cidar) kalınlığı sayesinde eğilmeye,bükülmeye karşı son derece dirençlidir.Bu husus,boruları inşaat aşamasında hasar rizikosu olmaksızın zemin ve duvar ısıtması ,için uygun duruma getirmiştir.
Oksijen Yayılımı
Oksijen yerden ısıtma sistemlerinin içine difüzyon yoluyla girer.Bu, tesisatta oksitlenmeye ( paslanmaya ) neden olur.

PE-RT Boruları;
Dowlex katkılı Polietilen (PE-RT) malzemeden imal edilmiştir.
Dowlex katkısı sayesinde yüksek dayanım ve esnekliğe sahiptir.
5 Kat Oksijen bariyerine sahiptir.
Teorik hesaplanmış ömrü 100 yıldır.
Isıtma gerektirmeden döşeme işlemi soğuk olarak yapılır.
Özellikle Türk Hamamı ve SPA gibi borunun fazla kıvrıldığı alanlarda mükemmel sonuç verir.

KILMA FLEX
PE-RT ısıtma ve serinletme boruları birçok avantaja sahiptir.
1. Diğer borulardan ısı iletim değeri daha yüksektir.
2. Yerden ısıtmada ve duvardan ısıtma / duvardan serinletmede kullanılır.
3. Çok esnek bir yapıya sahiptir. Soğuk olarak döşenebilir.Buda montajda büyük kolaylıklar sağlar.
4. Esnek yapısından ve basınca daha dayanıklı olmasından dolayı hamam uygulamaları için idealdir.

KILMA FLEX BORU ( Made in ITALY ) PE-RT borunun özellikleri ( İLGİLİ BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ )
Normlar ve Direktifler
KILMA FLEX PE-RT boru DIN 4726/4721 Alman normuna ve BRL5602 Hollanda normuna uygundur.

Kullanılabilme yeteneği
Yüksek ısı yüküne sahip zemin ve duvar ısıtma tesisatı

Ölçüler

Borunun dış çapı 16-20 mm'dir.
Duvar kalınlığı 2 -2.2 mm'dir

KIWA/KOMO standardı

K14281 sayı ile KIWO/KOMO ile donatılmıştır.
PE-RT ( Polietilen Raised Temperature Resistant ) boru temel malzeme ,ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş DOWLEX 2344' tür.Temel kullanım amacı ısıtma serinletme sistemleridir.Tasarlanışı - 10 C ortam sıcaklığında dahi ek bir ısıtma gerektirmeden uygulanabilir.Oksijen bariyerlidir.PEX borulara istinaden ısıl verimleri daha yüksektir.
RBM esnek borular , RBM Pe-RT boru , yerden ısıtma borusu , yerden serinletme sistemi
KILMA FLEX PE-RT Boru Çapı 16 mm
PE-RT / PE-X Isıtma Boruları

Özellikler
PE-X (a-b-c Tipi Boru)
Oksijen bariyerli ise

PE-RT Tipi Boru
Maximum sıcak su dayanım kapasitesi

95°C
100°C
50 yıl dayanım gücü ( PE-RT'de 100 yıl)
6bar / 70°C
6,8 bar / 70°C
Isı iletim katsayısı ( 16 mm çap ve 2 mm et kalınlıgında)
0,40 W/mK
0,40 W/mK
Uzama Katsayısı
0,2 mm/mK
0,2 mm/mK
Yüzey düzgünlüğü
0,007 mm
0,007 mm
Oksijen geçirgenliği
< 0,1 mg/l d
< 0,1 mg/l d
Dönüş açısı
5 dn (ısıtma gerektirir)
5 dn (ısıtma gerektirmez)

Yukardaki tablodan anlaşılacağı gibi PE-RT borular daha fazla basınç dayanımına sahiptir. Aynı zamanda ısı iletim katsayıları daha yüksektir.Buda aynı boru miktarı ile daha fazla ısınma sağlamak demektir.Döşeme esnasında ilave bir ısıtıcıya ihtiyaç yoktur, soğuk olarak boruya zarar vermeden döşeme yapılabilir.
Burada yazılı avantajların tamamı yada bir kısmı her proje için geçerli değildir. Yapılan uygulamalar ve hesaplamalar bu avantajların oranını değiştirebilir.Firmamız 23 yıldır hesaplamalarında Alman DIN normlarını kullanmaktadır. Mimari proje ve bina yapı özelliklerine göre bütün projeler ayrıntılı olarak incelenir ve hesaplamalar buna göre yapılır. Yerden ısıtma hesaplamalarında çok fazla değişkenler söz konusudur. Hesaplamalar bu değişkenler göz önüne alınarak yapılır. Firmamızın bilgi birikimi ile 850 sayfalık hesaplamalar bir bilgisayara programına aktarılmış ve Dünya Mühendislik sektörüne sunulmuştur.

Yerden ısıtmanın diğer ısıtma sistemlerine göre avantajları

Burada yazılı avantajların tamamı yada bir kısmı her proje için geçerli değildir. Yapılan uygulamalar ve hesaplamalar bu avantajların oranını değiştirebilir.Firmamız 25 yıldır hesaplamalarında Alman DIN normlarını kullanmaktadır. Mimari proje ve bina yapı özelliklerine göre bütün projeler ayrıntılı olarak incelenir ve hesaplamalar buna göre yapılır. Yerden ısıtma hesaplamalarında çok fazla değişkenler söz konusudur. Hesaplamalar bu değişkenler göz önüne alınarak yapılır. Firmamızın bilgi birikimi ile 850 sayfalık hesaplamalar bir bilgisayara programına aktarılmış ve Dünya Mühendislik sektörüne sunulmuştur.
1. Yerden ısıtmada mimari yerleşim özgürlüğü vardır. Ortada görünen herhangi bir ısıtıcı yoktur.
2. Mimari yapıya bağlı olarak diğer ısıtıcı sistemlerden % 70 e kadar tasarruf eder. Özellikle yüksek yapılarda tasarruf miktarı artar. Apartman dairelerinde bu oran % 15-20 , villalarda açık merdiven ve galeri boşlukları nedeniyle % 25-40 , spor salonlarında ( yükseklik 10 -12 mt ) enerji tasarrufu % 70 e kadar çıkar. Yerden ısıtmada mantık basittir. Isınan hava yükselir.
3. Yerden ısıtmada taban sıcaklığı 27-28 C ye göre yapıldığında toz yakması yada toz kaldırması mümkün değildir.Diğer bütün ısıtma sistemlerinden çok daha fazla sağlıklıdır. Hiç toz sirkulasyonu istemiyorsanız ısıtma sistemi yaptırmamalısınız.
4. Yerden ısıtma havayı kurutmaz. Isıtıcı eleman bütün tabandır. Yerden ısıtmada binanın tamamı ısıtıcı olarak kullanılır yani çok fazla yüzeyden düşük sıcaklıkla ısıtırız.
5. Yerden ısıtmada su besleme sıcaklığı 35-40 C arasında hesaplandığında bütün alternatif enerji kaynaklarını kullanabiliriz.Isı pompası ve güneş enerjisi desteği ile en ucuz şekilde ısıtma yapabilmekteyiz.
6. Yerden ısıtma diğer bütün sistemlerden daha az risklidir. Borularımız eksiz olarak tek parça olarak uygulanır.
7. Yerden ısıtma sağlıklıdır. Binadaki nem dengesini bozmaz , havayı yakmaz.
Yerden ısıtma havayı kurutmaz. Isıtıcı eleman bütün tabandır. Yerden ısıtmada binanın tamamı ısıtıcı olarak kullanılır yani çok fazla yüzeyden düşük sıcaklıkla ısıtırız.

yerden ısıtma boru çeşitleri
PEX-B Borular
PEXLİFE PEX-b BORU ( AVUSTURYA KNOW-HOW ile Türkiye Üretimi )
PexLIFE PEX-b boruları oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz olmak üzere 2 ayrı tipte imal edilmektedir. Isıtılarak döşenmelidir. Soğuk olarak özellikle kış ve baharda döşeme yapılmamalıdır. Isı pompası ve düşük sıcaklıkta çalışan ısıtıcı cihaz kullanımlarında EVOH oksijen bariyerli borular kullanılmalıdır.
PEXLİFE boru , PEXLIFE yerden ısıtma borusu , PEXLİFE PEX-b zemin ısıtma borusu , PEXLİFE EVOH kaplamalı boru
PEXLİFE oksijen bariyersiz yerden ısıtma borusu , zemin ısıtma borusu , döşemeden ısıtma borusu
PEX tipi borular Polietilen malzemenin kimyasal ve fiziksel olarak güçlenderilmesi ile çekilir. Burada yapılan yöntemlere göre a,b,c sınıfı olarak adlandırılır. Hepsinin çapraz bağ oranı farklıdır. Ayrıca PEX boruların üzerine oksijen geçirimsizliği için Oksijen bariyeri kaplaması yapılabilir. Özellikle ısı pompası ve yoğuşmalı kombilerde oksijen bariyerli boru kullanılmalıdır.
PE-RT Borularda ise tamamen farklı bir şekilde reaksiyon gerçekleştiği için çapraz bağ yapısı PEX borulara oranla çok daha gelişmiştir.

YERDEN ISITMA NEDİR VE NASIL ISITIR ? AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

BEKA GRUP Müh.Ltd.Şti. Zemin Isıtma Sistemleri
Daha az enerji ile daha konforlu ortamlar yaratır. ( Zemin ısıtma hesap ve uygulamalrımız ALMAN DIN normlarına göre elde edilen verilerle yapılır )
Her türlü alternatif enerji kaynakları ile kullanıma uygundur. ( BEKA GRUP mühendislik zemin ısıtma boru hesaplamaları 35-45 C besleme suyu sıcaklığına göre yapılır bu nedenle alternatif enerji kaynakları ile ısıtma sistemi dizayn edilir )
20 yıl ve üzeri tecrübeli mühendislerce hesap ve uygulama dizaynı yapılır . Projelendirmede ve uygulamada risk olabildiğince düşüktür.
En kaliteli malzemelerle en ekonomik uygulama seçenekleri teklif halinde size sunulur.
Yukardaki ev ısıtma şemasından görüldüğü üzere radyatör, fan coil ve klima gibi cihazlar önce evin tavan bölgesini ısıtır.Daha sonra insanın yaşadığı bölge ısınır. Tavan bölgesinde sıcaklıklar 30 C gibi çok yüksek sıcaklıklara ulaşırken ayak bölgesi 14 C de soğuk olarak kalmaktadır. Aynı ortam yerden ısıtma olarak yapılsaydı taban sıcaklığı 26-28 C tavan sıcaklığı ise 16 C civarlarında olacaktı. Yerden ısıtma ile sağladığımız konforu talarımız çok güzel özetlemişlerdir." Ayağını sıcak , başını serin tut". Yerden ısıtma ile bunu tam olarak sağlıyoruz.

Nasıl Isıtır?
Yer kaloriferi, tüm ısıtma sistemlerinin olumlu yönlerini bir araya getirebilen en sağlıklı sistemdir. Çünkü üzerinde yaşanılan alanda, örneğin bir salonda taban yüzeylerinin sadece 25°C ısıtılması yeterlidir ve bu ısı sağlıklı bir insanın taban altı sıcaklığıdır. İşte yerden ısıtmanın gizemi burada yatıyor. Yeryüzündeki bütün canlılar (bitkiler dahil) 23-25° sıcaklıkta gelişir, yeşerir ve sağlıklı yaşar. Fiziksel açıdan bu üniform ısı ancak yerden ısıtma ile gerçekleşir. Yer kaloriferinde, diğer sistemlerde varolan hava akımı ve partiküler toz dolaşımı oluşmaz.

KONUT YERDEN ISITMASI

Konutlarda merdivenler , tezgah altları , tuvaletler , dolap altları hariç olmak üzere bütün yüzeye yerden ısıtma uygulanır.
Konutlarda her mekanın sıcaklığı farklıdır. Mutfaklar 18 C, Banyolar 24 C, Salon oturma odası 22 C, Yatak odası 20 C , Hol 18 C olarak hesaplama yapılır. Zeminden olan ısı kaybı yok sayılarak ısı kaybı miktarı hesaplanır. Kazan çalışma sıcaklığı max. 60 C olarak alınmalıdır.En doğrusu zaman içerisinde sistemin besleme kaynağı değişmesi ihtimaline karşı 40 C ye göre dizayn yapılmalıdır. Firmamız bütün hesaplamalrını 40 C kaynak sıcaklığına göre yapmaktadır. Bu şekilde bir uygulamada ilk yatırım biraz yüksek olmasına rağmen çok düşük sıcaklıklarla ısıtma yapmasından dolayı kullanıcıya büyük tasarruf getirmektedir.Bütün hesaplamalarımız Alman DIN normlarına göre yapılmaktadır.

YERDEN ISITMALI BİR BİNADA GÖRECEĞİNİZ TEK ISITICI ÜNİTESİ : KOLLEKTÖR

Boruların tamamı merkez bir noktada kollektörlerde toplanır. Kollektör duvar içerisine gömülmelidir. Bunun için hazır kutular olduğu gibi evin dekorasyonuna uygun ahşap kapaklıda yapılabilir.
İsteğe bağlı olarak hertürlü kumanda sistemi uygulanır.
Her mahal ayrı ayrı yada her kat ayrı ayrı oda termostatlarına bağlanır.
Yerden ısıtma kollektörleri sadece açma kapamalı manuel kontrollu , sadece debi göstergeli debimetreli yada otomasyonlu olabilir.
Döşemeden ısıtma kollektör malzemeleri demir , pirinç yada plastikten imal edilmiş olabilirler.
Boruların tamamı merkez bir noktada kollektörlerde toplanır. Kollektör duvar içerisine gömülmelidir. Bunun için hazır kutular olduğu gibi evin dekarasyonuna uygun ahşap kapaklıda yapılabilir.

Nasıl Uygulanır?
Yer kaloriferinin günümüzde en yaygın olanı, taban altına döşenen plastik esaslı serpantin donatısı içindeki su sirkülasyonu ile taban yüzeylerinden homojen ısı dağılım sistemidir. İç mekanlara dağıtım merkezi bir kolektörden, çok katlı binalarda düşey dağıtım ise, tek ana kolondan sağlanır. İç mekanların değişik ısı ihtiyaçları ve kontrolü manuel veya elektro-statik valf ve duvar termostatları ile ayarlanır. Isı serpantinleri ile ısıtılan hacim arasındaki ısı köprüsü taban zeminlerine dökülen şap betonudur. Yerden ısıtmalı binalarda bütün zemin ısıtıcı eleman olarak kullanıldığından çok büyük yüzey sayesinde çok düşük sıcaklıklarla ısıtma sağlanır, bu yüzden hertürlü alternatif enerji kaynağı kullanılır. Radyatörlü sistemlerde sıcak su kaynağı 60 - 90 C olurken yerden ısıtmalı sistemde besleme kaynak sıcaklığını 35 - 45 C olarak hesaplamaktayız. Özellikle ısı pompası uygulamamız ile önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamaktayız.

Binanın Grebotunu Üzerine :

Önce MODPAN YERDEN ISITMA MODÜLASYON panelleri serilir.

Hesaplamalara göre boru serilir. Modulasyon paneli uygulamamızda ise panel içerisine mühendislik hesaplarına göre boru döşeme işlemi yapılır. Boru miktarını ve döşeme şeklini neler etkiliyor? Binanın bulunduğu bölge. Binanın izolasyonu. Camın özellikleri Isıtıcı çalışma sıcaklığı( termal , kombi, güneş kollektörü yada ısı pompası. Ortam sıcaklığı. Mahal içinde yapılacak üst döşeme ( seramik, mermer,lamine parke, laminat parke, ahşap, halı) En iyi üst döşeme malzemesi mermer ve seramiktir. Bu tür malzemeler ısı iletimi yüksek malzemelerdir. Mümkünse yerden ısıtmalı mahallerde bu döşemeler uygulanmalıdır.Ahşap türü malzemeler yalıtım özellikleri dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Bütün hesaplamalar proje özelliklerine göre çok farklılık göstermektedir. Binanızın her katında yer kaloriferi uygulanabilir. Isıtma kazanından her katın kolay ulaşılabilecek bir bölgesine (merdiven holü, banyo kapı arkası, vs.) plastik folyolu borular ile uygun yerden kolon çıkılarak dağıtım kolektörü dolabı konur. Bu dolaptan odalara yerden ısıtma borusu ile modülasyon yapılarak suyun oda içinde dolaşması sağlanır. Bu sistemin uygulanması çok basit olup yapının herhangi bir bölgesinde ısıtma cihazı (Radyatör, Fan-coil, vs.) gözükmediğinden oda içindeki tefrişte kolaylık sağlar.